Gabinet psychoterapii – oczekiwania i rzeczywistość
9 kw. 2021

Gabinet psychoterapii – oczekiwania i rzeczywistość

Post by Redaktor

Dzisiejsze gabinety psychoterapii wyglądają podobnie do siebie – zwykle są w nich fotele, obok nich stolik z miejscem do odłożenia notesu terapeuty albo paczki chusteczek, czasem jest również kanapa lub biblioteczka pełna książek tematycznych. Jednakże mity, które narosły wokół psychoterapii powodują, że wiele osób czuje niepokój związany z tym miejscem. Czego więc można się spodziewać po gabinecie psychoterapii?

Przede wszystkim, gabinet terapeuty jest przestrzenią do pracy nad problemami. Powinien być przestrzenią bezpieczną, pozbawioną zakłóceń – dlatego warto przed wizytą wyciszyć telefon. To miejsce, w którym można rozmawiać o emocjach bez strachu, że ktoś to podsłucha. Czasami są tam również poruszane trudne tematy – jeśli ma się taką możliwość, warto nie umawiać się na sesję np. tuż przed pracą, by dać sobie chwilę na odpoczynek.

W gabinecie można (a wręcz powinno się) być szczerym – doświadczony terapeuta nie okaże zgorszenia lub rozczarowania, jeśli powiemy mu o trudnościach. Rozmowa o problemach pozwala zbudować wzajemne zaufanie, niezbędne w psychoterapii. To dzięki niemu można rozpocząć pracę nad zmianą. Gabinet psychoterapii w Olsztynie jest jednym z miejsc oferujących tę przestrzeń do zrozumienia siebie oraz swoich przeżyć.

Jak widać, gabinet to nie tylko przedmioty znajdujące się w nim, ale również uczucia i doświadczenia z psychoterapii. Warto więc pozwolić sobie czuć emocje, być wrażliwym, być sobą – dzięki temu można rozpocząć proces terapii, a psychoterapeuta będzie przewodnikiem w tym procesie.

0 Comments

Leave a Comment