Jak często wymieniać olej w samochodzie?
17 gru 2020

Jak często wymieniać olej w samochodzie?

Post by Redaktor

Aby zapewnić silnikowi naszego samochodu jak najdłuższe życie, powinniśmy regularnie wymieniać w nim olej. Wielu kierowców traktuje tą konieczność jako kolejny nie do końca zrozumiały wydatek, który muszą ponosić średnio raz na rok. Tymczasem zaniedbania w tej kwestii mogą bardzo szybko doprowadzić do problemów z jednostką napędową. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do zatarcia i zniszczenia silnika.

Interwał przebiegu
Przyjmuje się ogólne założenie, że nowy olej należy zalewać do silnika po przejechaniu każdych 10 do 15 tysięcy kilometrów. Taką rozpiętość wskazuje największa ilość producentów aut. Obecnie jednak coraz częściej spotyka się oleje tzw. long-life, których okresy wymian to nawet do 30 tysięcy km. Warto jednak zadać sobie pytanie, czy jest to dobre rozwiązanie do naszego silnika. Jednostce napędowej na pewno nie zaszkodzi wcześniej wykonana wymiana oleju Kraków to jedno z największych miast w Polsce, w którym znajdziemy setki warsztatów samochodowych. Dzięki dużej konkurencji cena podstawowych usług jest niska, nie stracimy więc zbytnio finansowo decydując się na częstsze wymiany.

Interwał czasowy
Co w przypadku, gdy samochodem nie jeździmy zbyt dużo i wskazany przebieg pokonujemy w czasie dużo dłuższym niż rok? Okazuje się, że wtedy wcale nie możemy zapomnieć o wymianach oleju. Środek ten ma bowiem swoisty okres przydatności do użycia, po którym rozpada się chemicznie. Nie jest to proces, który zauważymy gołym okiem, jednak właściwości smarne starego oleju znacznie odbiegają od normy. Przyjmuje się więc, że wymianę należy przeprowadzić maksymalnie po roku czasu od poprzedniej, nawet jeżeli nie pokonaliśmy ustalonego przez producenta dystansu. Przy wymianie warto też zamówić polerowanie reflektorów Kraków ma wiele warsztatów, które wykonują obie te usługi jednocześnie. Dzięki temu auto zyska lepszy wygląd, a my będziemy widzieć więcej na drodze.

0 Comments

Leave a Comment