Jak wybrać widły do wózków widłowych?
15 sty 2021

Jak wybrać widły do wózków widłowych?

Post by Redaktor

Jak wybrać widły do wózków widłowych?

Wózek widłowy wspaniale sprawdza się w bardzo dużej ilości branż. Usprawnia pracę oraz stanowi nieodzowną pomoc dla pracownika hali produkcyjnej czy magazynu. Aby wózek widłowy mógł być pomocą musi posiadać specjalne widły. Czym zatem kierować się w czasie podejmowania decyzji dotyczącej zakupu wideł do wózków widłowych?

Jakie są rodzaje wideł do wózków widłowych?

Aby zapobiegać uszkodzeniu ładunków, które są przewożone do wózka widłowego trzeba mieć odpowiednie widły. Do najbardziej popularnych wideł zaliczyć można FEM, DIN oraz widły z zaczepem standardowym albo typu PIN. Aby zaczerpnąć informacje jakie widły są wymagane do danego modelu warto zapoznać się z instrukcją obsługi danego urządzenia. Przy doborze osprzętu trzeba brać pod uwagę wysokość płyty czołowej i dolny prześwit. Widły do wózków widłowych powinny również spełnić wymogi, które ustalił Urząd Dozoru Technicznego.

Jakie są wymagania UDT, które powinny posiadać widły do wózków widłowych?

Widły do wózków widłowych posiadać powinny Świadectwo Zgodności. Jest to dokument potwierdzający, iż ich wykonanie jest zgodne ze wszystkimi przyjętymi normami. Warto dopilnować, by przy zakupie dystrybutor wydał nam Świadectwo do kompletu, który zakupujemy. W czasie dokonywania kontroli wózka widłowego lub odbywania przeglądu okresowego każdy pracownik Urzędu Dozoru Technicznego sprawdzi nam posiadanie Świadectwo Zgodności wideł. Będzie kontrolowana też zgodność maksymalnego udźwigu z udźwigiem danego wózka widłowego i stopień zużycia wideł.

Jak określić, że już nadszedł czas na wymianę wideł?

W sytuacji zużycia wideł dany wózek nie będzie dopuszczony do pracy przez Urząd Dozoru Technicznego, aż do momentu wymienienia osprzętu. Nowe widły trzeba kupić, kiedy stare się zużyły albo starły. Jak to ocenić? Przede wszystkim za pomocą suwmiarki musimy wykonać dokładny pomiar grubości wideł (mierzymy odcinek 5 centymetrów). Zużycie nie powinno być większe niż  10% wartości początkowej albo 5 mm. Jeśli dojdzie do sytuacji, że użycie jest większe to oznacza to, iż nadszedł czas aby zakupić nowe widły do wózków widłowych.

Długość i udźwig

Udźwig i długość to dwa parametry, które musimy brać pod uwagę kiedy chcemy zakupić widły do wózków widłowych. To, jaką masę zdołamy podnieść widłami powinno bardzo dokładnie odpowiadać możliwościom jakie posiada dany wózek. Kiedy urządzenie posiada udźwig 1 tony to wówczas trzeba dobrać widły o takim samym udźwigu. Osprzęt musi posiadać odpowiednią długość dostosowaną do wielkości palet przewożonych wózkiem.

0 Comments

Leave a Comment