Kasy fiskalne – gdzie należy je stosować?
27 mar 2019

Kasy fiskalne – gdzie należy je stosować?

Post by Redaktor

Kasa fiskalna – informacje podstawowe

Kasa fiskalna to urządzenie, którego prawidłowa nazwa brzmi kasa rejestrująca. Jest to elektroniczna maszyna rejestrująca, która pozwala na zapisywanie obrotów oraz kwot podatku, które należy później uiścić fiskusowi z tytułu sprzedaży. Kasy fiskalne, które stosuje się w Polsce, wyposażone są w pamięć fiskalną typu OTP (z angielskiego one time programing).Oprócz tego wszystkim nadawane są także unikalne numery. W pamięci każdego z tych urządzeń na zakończenie doby zapisywany jest szereg informacji odnośnie wysokości kwot dochodów a także podatków według obecnie obowiązujących stawek VAT. Kasa fiskalna w sposób automatyczny zapisuje również informacje odnośnie łącznych kwot podatku oraz należności brutto.

 

Budowa kasy fiskalnej 

Kasa fiskalna musi mieć ściśle określoną budowę. Wytyczne na ten temat zapisane są w przepisach, które ustala Ministerstwo Finansów. Zanim urządzenie tego typu zostanie oddane do użytku osób prowadzących swoją działalność gospodarczą, najpierw musi być skrupulatnie skontrolowane. W kasach fiskalnych stosuje się dwa typy mechanizmów odpowiedzialnych za drukowanie paragonów:

  • drukarka termiczna – specjaliści do jej zalet zaliczają to, że jest ona bardzo szybka, a jednocześnie emituje małą ilość hałasu. Wadą jest z kolei krótka trwałość druku – wynika to z właściwości, jakie ma papier termiczny. Ten typ papieru musi być przechowywany w optymalnych warunkach, czyli w niskiej temperaturze. Mimo tych was ten typ drukarek wyparł z rynku drukarki igłowe;
  • drukarka igłowa – nazywane są one także drukarkami mozaikowymi. Działają one bardzo głośno, ale z drugiej strony trwałość druku jest bardzo dobra. Stosuje się je przede wszystkim wtedy, gdy pojawia się konieczność archiwizacji rolek kontrolnych przez czas określony przez przepisy prawa podatkowego.

 

Gdzie można kupić kasy fiskalne? 

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, gdzie mogą zakupić kasy fiskalne. Okazuje się, że jeśli chodzi o kasy fiskalne Sosnowiec jest bardzo dobrym miastem – znajduje się tutaj duża ilość podmiotów, która ma w swojej ofercie te urządzenia w atrakcyjnych cenach.

0 Comments

Leave a Comment