Nokia – czy znana firma upadnie? cz.1
29 lis 2018

Nokia – czy znana firma upadnie? cz.1

Post by Redaktor

Skandynawowie lubią proste rozwiązania. Volvo, Ikea i Nokia to przykłady marek, które pokochał cały świat – za bezpieczeństwo i atrakcyjny design w niskiej cenie. I oczywiście wolność w przestrzeni, czyli telefon bez kabla.

Początki Nokii sięgają roku 1865, kiedy to inżynier górnictwa Fredrik Idestam założył w południowo-zachodniej Finlandii młyn do produkcji miazgi drzewnej. Niedługo potem zakład przeniesiono do sąsiedniej

miejscowości o nazwie Nokia. Prawdopodobnie jednak o firmie nigdy nie zrobiłoby się głośno, gdyby dokonana ponad sto lat później jej fuzja z Fińskimi Zakładami Gumowymi i Fińską Fabryką Kabli. Pierwsze przedsiębiorstwo już na początku dwudziestego wieku zyskało sobie miano innowacyjnego, m.in. dzięki nowatorskiemu jak na owe czasy zastosowaniu związków chemicznych przy produkcji wyrobów gumowych (jak na przykład kolorowe kalosze). Postępująca elektryfikacja domów i fabryk pozwoliła z kolei rozwinąć skrzydła Fabryce Kabli, która rozpoczęła produkcję kabli do telegrafów i na potrzeby debiutującego wówczas telefonu.

Kiedy w 1991 roku w Finlandii powstawała pierwsza sieć GSM, było jasne, że to właśnie Nokia wyposaży obywateli w aparaty telefoniczne. Już wtedy koncern miał na koncie kilkadziesiąt lat doświadczenia w branżach: telekomunikacyjnej, elektronicznej i informatycznej. W 1998 roku firma zasiadła na fotelu lidera wśród producentów telefonów komórkowych. Nokia do dziś nie oddała palmy pierwszeństwa, jednak żadna hegemonia nie trwa wiecznie.

Jeśli mielibyśmy wskazać jedną osobę, za sprawą której Nokia wspięła się na szczyt jako producent telefonów mobilnych, z pewnością byłby fiński menedżer i ekonomista Jorma Ollila. Związany z fińską korporacją od 1985 roku menedżer na początku lat 90. ubiegłego wieku objął kierownictwo sekcji telefonii komórkowej firmy. Gdy w 1992 roku stanął na czele spółki jako jej dyrektor generalny, szybko stało się jasne, że to właśnie jego dotychczasowej specjalizacji zostanie podporządkowana cała struktura organizacyjna Nokii.

Spis treści:

http://www.szkola-dla-kazdego.pl/nokia-czy-znana-firma-upadnie-cz-1/
http://www.szkola-dla-kazdego.pl/nokia-czy-znana-firma-upadnie-cz-2/
http://www.szkola-dla-kazdego.pl/nokia-czy-znana-firma-upadnie-cz-3/
http://www.szkola-dla-kazdego.pl/nokia-czy-znana-firma-upadnie-cz-4/

Tags: ,