Obsługa półautomatu spawalniczego dla początkujących
29 cze 2020

Obsługa półautomatu spawalniczego dla początkujących

Post by Redaktor

Spawanie nie jest rzeczą trudną, jednak dużo zależy tutaj od wyboru spawarki oraz podejścia do kwestii bezpieczeństwa. Można bowiem bardzo szybko zniechęcić się, choćby prześwietlając sobie oczy światłem ultrafioletowym, emitowanym przez łuk elektryczny. Postanowiliśmy stworzyć krótki poradnik na temat tego jak obsługiwać półautomat spawalniczy, który często nazywany jest migomatem. Jest to zdecydowanie najlepszy wybór dla początkującego spawacza.

BHP przy spawaniu

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, którą trzeba omówić, są kwestie bezpieczeństwa. Przy spawaniu zawsze należy stosować osłonę oczu, w formie okularów lub maski spawalniczej. Należy zawsze opuszczać ją na oczu przed zajarzeniem łuku. Początkujący może mieć z tym trudności, dlatego dobrze stosować filtr o automatycznym ściemnianiu. Dzięki temu będziemy mogli łatwiej obserwować miejsce pracy, przed rozpoczęciem spawania. Nie można też zapomnieć o osłonie rąk oraz pozostałej części ciała. Rozgrzane elementy metalu oraz elektrody, przy rozpryśnięciu się, mogą łatwo uszkodzić naszą skórę.

Ustawienia spawarki

Zanim zaczniemy pracę, musimy odpowiednio ustawić nasz półautomat spawalniczy. Inaczej będziemy mieli problem z zapaleniem łuku, albo materiał będzie przepalany. Dwa najważniejsze parametry to prąd spawania podany w amperach (A) oraz szybkość podawania drutu, podana w metrach na minutę. Im materiał spawany jest grubszy, tym prąd powinien być większy. Jeżeli chcemy spawać szybciej, powinniśmy zwiększyć tempo wysuwania drutu. Wszystko trzeba jednak dobrać eksperymentalnie, obserwując jak wychodzą nam spoiny na materiale. Po jakimś czasie będziemy już w stanie doświadczanie dobrać nastawy, tak by były najlepsze dla danej sytuacji.

Jeśli chcielibyśmy to podsumować, to trzeba jasno powiedzieć że obsługa półautomatycznej spawarki nie jest trudna. Najważniejszą rzeczą jest bezpieczeństwo, a więc osłona oczu, twarzy, rąk i reszty ciała. Dobre spawanie zapewni nam natomiast poprawne ustawienie parametrów, takich jak prąd oraz szybkość wysuwu drutu. Nie zapomnijmy też o odkręceniu zaworu na butli przed rozpoczęciem pracy i skontrolowaniu, czy znajduje się w niej wystarczająca ilość gazu osłonowego.

0 Comments

Leave a Comment