Podaż białka w ciągu dnia
29 gru 2020

Podaż białka w ciągu dnia

Post by Redaktor

Świadomość wśród ludzi jeśli chodzi o żywienie oraz zasadę działania organizmu staje się coraz większa, jednak nadal nie jest to wystarczająco wysoki poziom. Jednym z zagadnień, o którym warto wspomnieć jest podaż białka w ciągu dnia. Jak wiadomo proteiny są jednym z makroskładników zaraz obok tłuszczy oraz węglowodanów. Są one zdecydowanie najistotniejsze zarówno jeśli chodzi o budowę masy mięśniowej, jak i redukcję zbędnych kilogramów, a co za tym idzie tłuszczu. Ile więc należy spożywać białka w ciągu dnia i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Podaż białka

Odpowiednia podaż białka jest niezwykle istotna jeśli chodzi o zachowanie zdrowia. Bezpośrednia ilość protein, którą należy spożywać jest uzależniona głównie od aktywności w ciągu dnia, jej rodzaju oraz intensywności. Przyjmuje się jednak, że ilość tego makroskładnika nie może być mniejsza niż 1g na każdy kilogram masy ciała. U kulturystów te wartości mogą sięgać rzędu nawet 2,5g białka/kg. Samo białko oprócz cech odpowiedzialnych za budowanie mięśni jest również świetnym sposobem na spalanie tłuszczu- jest sycący, a jego trawienie również wymaga wykorzystania energii.

Najczęstszym problemem jest jednak dostarczanie odpowiedniej ilości protein w ciągu dnia. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z produktów spożywczych o dużej ich zawartości. Należą do nich przede wszystkim wszelkiej maści mięsa: pierś z kurczaka czy indyka. Ponadto idealnie sprawdzają się jajka, ryby czy nabiał. Warto również wspomnieć o białkach roślinnych: soi, fasoli, soczewicy, ciecierzycy. Warto kontrolować ilość spożywanego białka w skali dnia. Za duża podaż tego makroskładnika także nie jest dobra. Może prowadzić do problemów związanych z wątrobą.

Tags:

0 Comments

Leave a Comment