Powłoki hydrofobowe
28 gru 2018

Powłoki hydrofobowe

Post by Redaktor

Powłoki hydrofobowe to nowoczesne powierzchnie, które dzięki swoim specyficznym właściwościom, odpychają wodę brud czy inne płyny. Mają one szerokie zastosowanie zarówno w gospodarstwach domowych jak i przemyśle, np. motoryzacyjnym.

Powłoka hydrofobowa

Powłoka hydrofobowa

Głównym parametrem definiującym powłokę jako hydrofobową jest kąt zwilżania wody na powierzchni pokrytego nią elementu. Im będzie on większy, tym lepiej będzie ona odpychała ciecz. Jako hydrofobowe określa się powierzchnie o kącie od 90 do 180°. Idealną kulę z kropli wody utworzy kąt zwilżania o wartości 180°. Powstanie kulistej kropli sprawia, że ześlizguje się ona bez trudu z powłoki.

Sposoby użycia powłok hydrofobowych

Powłoki hydrofobowe pełnią różnorodne funkcje. Do najważniejszych należy oczywiście ochrona przed wnikaniem wody czy płynu. Dzięki temu stosuje się je z powodzeniem do zabezpieczania obuwia przed przemakaniem lub ochrony różnych powierzchni, np. kabiny prysznicowej, przed powstaniem zacieków. Woda dostająca się na powłokę hydrofobową nie osiada na niej i nie wsiąka w nią, stąd powłoka chroni pokryte nią przedmioty przed oblodzeniem. Zredukowanie kontaktu z wilgocią ma również działanie antykorozyjne. Praktyczne zastosowanie powłok hydrofobowych ma miejsce także w szybach samochodowych ( jest to tzw. niewidzialna wycieraczka), do zabezpieczania karoserii, ekranów urządzeń mobilnych, ceramiki, szkła, drewna czy przeszklonych dachów. Wszechstronność tej formy zabezpieczenia wyraża się również poprzez wiele innych powierzchni, na których można ją zastosować. Są to: beton, winyl, asfalt, plastik, skóra, PVC, aluminium, papier a nawet kamień.

Dbanie o powłoki hydrofobowe

Powłoka hydrofobowa nie powinna mieć jednak kontaktu z detergentami, alkoholem, olejami czy rozpuszczalnikami, ponieważ substancje te znoszą hydrofobowe właściwości. Jest ona także wrażliwa na intensywne pocieranie i mycie pod dużym ciśnieniem. Pielęgnacja powłoki hydrofobowej powinna odbywać się jedynie za pomocą wody, aplikowanej pod niewielkim ciśnieniem. Powierzchnie pokryte powłoką hydrofobową z łatwością odpychają brud, stąd nie ma konieczności używania do ich czyszczenia żadnych dodatkowych środków.

Tags:

0 Comments

Leave a Comment