Saletra potasowa – nawóz o szerokim zastosowaniu
21 maja 2020

Saletra potasowa – nawóz o szerokim zastosowaniu

Post by Redaktor

Saletra potasowa w stanie naturalnym występuje w takich krajach, jak Indie i Chiny, gdzie klimat jest suchy, a powietrze ma dużą wilgotność. Minerał w postaci nitrokalitu był sprowadzany ze Wschodu do Europy. Jednak z czasem w XX wieku rozwinęła się produkcja saletry potasowej (nazywanej również saletrą indyjską). Pod względem chemicznym stanowi ona związek azotanu potasu. Powstaje w wyniku reakcji chemicznej azotanu sodu z chlorkiem potasu. Powszechnie znana saletra potasowa ma postać białych kryształów, które rozsypuje się na glebie.

Gdzie stosuje się saletrę potasową?

Dostępna w sklepach saletra potasowa jest nawozem sztucznym, który znajduje zastosowanie w rolnictwie, sadownictwie, uprawach polowych, ale również w przetwórstwie żywności do peklowania mięs. Saletra ma właściwości konserwujące, z czego znana była już na początku XX wieku. Znajduje zastosowanie także w przemyśle pirotechnicznym, gdzie poprzez zmieszanie saletry potasowej z pyłkami metalu uzyskuje się świetlno-błyskowe efekty wizualne, które można obserwować szczególnie w odpalonych petardach. Na szeroką skalę saletra potasowa najczęściej wykorzystywana jest do wzmacniania wegetacji roślin w ogrodach, sadach i uprawach polowych.

W jakim okresie stosować saletrę potasową?

Najlepiej robić to wczesną wiosną (ok. kwietnia), w okresie letnim do wczesnej jesieni (wrzesień). Ten czas jest bardzo korzystny do aplikowania saletry potasowej do gruntu. Uprawy w warunkach szklarniowych i pod folią mogą być podsypywane saletrą przez cały rok, bez względu na to, czy ma to miejsce wiosną czy zimą. Saletra potasowa dedykowana jest szczególnie glebom uboższym, które nasyca się nawozem w okresie jesiennym i wiosennym, przed wysiewem. Jeżeli gleby są wyżej klasy, wystarczy zastosować nawóz na wiosnę. Kryształki saletry potasowej szybko rozpuszczają się w gruncie i korzystnie wpływają na wegetację roślin oraz wydajność upraw cały rok.

Możliwości zakupu saletry potasowej

Obecnie możliwości wyboru i zakupu saletry potasowej są bardzo duże. Można dostać ją w różnych opakowaniach, mniejszych i większych. Saletrę można zakupić zarówno w sklepie stacjonarnym, jak i internetowym.

0 Comments

Leave a Comment